Proč firmy vůbec platí za výzkum trhu?

Nepoužívat výzkum trhu je vlastně ten nejdražší výzkum na světě.


Když nabízíte zákazníkům nový nebo inovovaný produkt, připravíte marketingovou komunikaci a komunikaci směrem k obchodním partnerům, zaplatíte za distribuci vašeho produktu a potom celou kampaň spustíte. Jdete tak vlastně vyzkoušet, jestli jsou vaše předpoklady správné – jestli se vám povede vydělat peníze.

Musíte správně odhadnout:

  • preference zákazníků,
  • jak si konkurence dokáže stávající zákazníky udržet,
  • jaká reklama povzbudí cílové zákazníky k nákupu,
  • jaká média pro komunikaci zvolit,
  • a jaké využít distribuční kanály

…pokud jste něco z toho netrefili, vyhodili jste několik miliónů do kanálu. Pokazit se toho může opravdu hodně!

Výzkum trhu je tu od toho, abyste si jednotlivé věci vyladili dopředu za zlomek ceny. Díky tomu zjistíte, co je potřeba udělat lépe, předtím než utratíte miliony za kampaň.

V posledních letech se rozmohla představa, že se stačí zeptat pár nakupujících nebo známých prostřednictvím jednoduchého dotazníku a ten odhalí všechny slabiny vašeho plánu.

Nedostatečný výzkum vás může přivést do ztráty.

Motorola – osmdesát let budovaná firma a kdysi jeden z nejslavnějších výrobců mobilních telefonů. Tato značka přišla během pár let o 90 % své hodnoty, konkrétně o 4,3 miliardy dolarů.  A prakticky zanikla. Důvod? Soustředila se na zlepšování estetiky telefonů, kterou její nejvěrnější zákazníci milovali. Kvůli tomu nestihla včas uvést na trh vlastní smartphone, jehož funkce by většina lidí ocenila mnohem víc.

(Mimochodem, ačkoli Steve Jobs rád tvrdil opak, Apple si raději pravidelné výzkumy trhu dělá dál.)

A dobrý výzkum vám naopak peníze vydělá.

Společnost Big Shock si před spuštěním televizní reklamní kampaně u Behavia otestovala 3 připravené spoty. Pretest ukázal, že jeden funguje výrazně lépe než druhý a ten zase o dost lépe než třetí. Přestože se tvůrcům a jejich známým líbil, firma se rozhodla nejslabší spot vůbec nevysílat a využít nakoupený čas pro ty lepší dva. V následném vyhodnocení kampaně se ukázalo, že skutečný efekt vysílaných spotů odpovídá výzkumu. Ten nejlepší měl dvojnásobný účinek oproti druhému. A vyřazení třetího spotu se firmě vyplatilo v řádu milionů korun.

Statistika začíná spolehlivě fungovat až u vzorků okolo 500 či 1 000 lidí. I když vám 30 oslovených shodně řekne A, platit může klidně B. Své by o tom mohli vyprávět hazardní hráči, kteří v roce 1913 v Monte Carlu prodělali kalhoty, když v ruletě 26x za sebou padla černá. Hodně jich proto vsadilo všechno na červenou. Ale padla opět černá. 26 je prostě zoufale malé číslo. Pro ruletu i pro výzkum trhu. A naivním sázkám nad malou sadou dat se od té doby říká Gamblerův paradox.

Výzkum je správná investice

Dokážeme vám, že se výzkum trhu vyplatí. Nabízíme teď rychlé výzkumy, které vám pomohou do týdne udělat kvalitní rozhodnutí i ve vaší firmě.